Még egy-két hozzáfűzni való a külföldre költöző, külföldön élő magyarok nehézségeihez. Régebben már írtam a nyelvtanulással és az autóvezetés tanulással kapcsolatos DISZ-ről is, most egy kicsit összekötöm a kettőt. Nem hétköznapi nyelvtanulási tippek következnek; a nyelvtanulási nehézségek csökkentése érdekében…
Különleges, „idegi-elektromos” stresszoldós nyelvtanulási tippek? Hát persze, ide is!
Tehát, mint már tudjuk, a Magyarországon régebben szokásos, életellenes és stresszeltető nyelvtanítási módszerek miatt is, sok magyarnak akad némi problémája a nyelvtanulással. Az ilyen, esetleges leblokkoló, idegi feszültséggel teli emlékekre remekül lehet az Érzelmi Felszabadítás Technikát is használni. Például a következő stresszoldó – agyalástalanító – önelfogadó (EFT ráhangolódó) mondatokkal, többnyire egyesével:
- Bár a tanár olyan undok volt velem, hogy majd átszúrt a szemeivel, mégis mélyen, és teljes egészében elfogadom magamat (vagy megpróbálom elfogadni magamat).
- Bár annyi egyest adott mindenféle mondvacsinált indokokkal, hogy év végén alig tudtam átmenni kettessel, mégis mélyen, és teljes egészében elfogadom magamat (vagy megpróbálom elfogadni magamat).
- Bár amikor megszólaltam, durván lehordott, hogy milyen butaságot mondtam, mégis…
- És így tovább, külön-külön. Hogyan szokták még kifejezni ezeket?
Továbbá: meglepő, de a feszültségek feloldása után, a tanulás gyorsítása érdekében akár nyelvtanulás közben is használhatjuk az EFT-t! Úgymond „be tudunk kopogtatni” magunknak kifejezéseket, mondatokat, szövegrészeket is, hasonlóan ahhoz, ahogy én használtam az autó műszerfalánál. (Szimpla szavakat önmagukban bekopogtatni a már leírtak miatt nem ajánlok, habár akár azzal is meg lehet próbálkozni…)
A tanulás szakaszai: alapvető mindennapi pedagógia mindenkinek
Ahogy az autóvezetésnél már leírtam, mindenféle emberi tanulásnak 3 fokozata van. Ez a nyelv(újra)tanulásnál is működik:
- Általában kezdő keretek között indulunk: megismerjük a tanulnivalót, az érzékszerveinkkel (fülünkkel, szemünkkel, …) felfogjuk, feldolgozzuk.
- Utána a haladó menetben sokat gyakoroljuk; többféleképpen, türelmesen és kitartóan ismételjük; javítgatjuk az előjövő hibákat.
- És amikor profi szinten jól berögzült az információ az idegrendszerünkbe, már a való életben is használjuk.
Könnyebbségünk, hogy napjainkban a technika nagy segítségünkre van a nyelvtanulásban. Jó tanárok, átgondolt nyelvoktató alkalmazások, hatékony módszerek elérhetők. Ezekből sok az online; így akár több forrásból is tanulhatunk. A modern módszereket tekintve pedig én szeretem a hanganyagokat és a videókat. MOZGÁS: monoton házimunkák (krumplipucolás, felmosás, vasalás, …) közben közben remekül lehet őket hallgatni. A mozgás közben történő tanulásnak vannak további előnyei a mozdulatlanságban (ülés, fekvés) tanuláshoz képest. Például jobb az agyunk vérkeringése, jobban össze vannak kapcsolva az agyféltekéink, és több érzékszervhez tudjuk kötni a tanulnivalót, mert ilyenkor az izmainkban levő mozgásreceptorok, a kinesztézis is bekapcsolódik a tanulásba.
Egy megjegyzés a végére: ha kimegyünk külföldre, ha nem, az idegen nyelvek kommunikációképes ismerete napjainkban mindenképpen erősen hasznos.
A cikk írója és a weboldal gazdája: Szeretettel üdvözöllek! Szalkainé Tóth Tímea vagyok, hívj te is Titinek, ha gondolod. Minimálmasszőr – addiktológus természetgyógyászként olyan, a köztudatban még kevésbé ismert stresszoldó – „agyalástalanító”, egyfajta „embervillamossági szerelő” eszközökkel és módszerekkel dolgozok, amik az én feszültségeimet is segítettek, segítenek oldani. Rólam itt >>> olvashatsz bővebben. Ha Neked is akadnak stresszreakciós nehézségeid a mindennapokban, és eleged van belőlük, keress meg az Elérhetőségeknél >>> megadott helyeken, várlak szeretettel! Akár online is tudunk rajtuk dolgozni, hogy Neked is sikerüljön lazábban kezelni és megoldani a nehéz élethelyzeteidet, feszültségeidet! |