A sorozat előző részében (Rettegtető – szédítő lépcső, fa, híd… >>>) arról volt szó, hogy hogyan mik a tériszony kialakulásának okai (vannak külső és belső okok is) a tőlük szenvedőknél. Most pedig jöjjön a lényeg, ami az érintetteket a legjobban érdekli, hogy hogyan lehetséges a tériszony legyőzése, leküzdése. Ezt én szerencsésebb szólva szeretem feloldásnak nevezni. Tehát, milyen lehetőségek vannak a fóbiák, a tériszony feloldására. Mert lehetőségek vannak, több is, kíméletlenebbek is, és szelídebbek is!
Tériszony legyőzése kíméletlenebb szembesítésekkel, stresszeltetéssel
Amikor valamilyen súlyosabb fóbiánk, például tériszonyunk van, általában jó messzire elkerüljük a fóbia tárgyát; azaz, azt az élethelyzetet, amikor a tünetek előjönnek. Ha az autóvezetéstől pánikolunk, elkerüljük már a vezetőülésbe való beülést is. Ha a halszálkáktól szorongunk, inkább omega 3 táplálék-kiegészítőt szedünk halfogyasztás helyett. Ha a pókoktól viszolygunk, sikítva szaladunk el egy pók láttán. Ha magasság a rém számunkra, elkerüljük a szédítően magas helyeket, és/vagy becsukjuk a szemünket, és/vagy bekapunk valamilyen tudatmódosító érzéstelenítőt, ha mégis odakerülünk. És így tovább.
Hagyományos szakoldalakon tüneti kezelő szakemberek pont ezeknek a viselkedéseknek a gyökeres, 180 fokos és gyors megváltoztatását javasolják, megfelelő támogatással, biztonsági kísérettel (ez a legdrasztikusabb módszer). Mert úgymond meg kell tanítani az érzékszerveinket, az agysejtjeinket, hogy nem olyan veszélyes a téma, mint hisszük róla, tévedésből félünk tőle annyira. Ezért nézzünk szembe az autóval, a halszálkával, a kutyával, a magassággal és társaikkal, szoktassuk magunkat hozzájuk. Juj! És ehhez vannak enyhítő tanácsok is, magasban például rögzíteni kell a tekintetet egy helyben levő tárgyra, és lehetőleg nem lenézni… Kicsit kíméletesebb egy új módszer, amikor virtuális valóságban, szemüveggel mutatják be a helyzetet az idegrendszerünknek. Szoktak javasolni legális tudatmódosítós kezelést is, de ezt inkább hanyagoljuk, ha jót akarunk magunknak.
Tériszony feloldása szelídebb szembesítésekkel
Nem tudom, hogy az előző pontban leírt módszerek mennyit segítenek egy nagyon súlyos fóbiásnak… Egy enyhébb fóbiánál még működhetnek, de … Én ilyenkor, igazság szerint minden fóbia esetében inkább valamilyen stresszoldó-agyalástalanító különleges Mesterpont masszázsos kezelést, embervillamossági szerelést használnék. Például az EFT-t >>>, aminél kíméletesebbet és hatékonyabbat fóbiakezelésre nehezen tudok elképzelni. Szakszerűen, megfelelő fóbiakezelő technikákkal használva három nagy előnye van hozzájuk képest:
- Csak a saját képzeletünkre és a saját két kezünkre van hozzá szükség. És természetesen a módszer ismeretére…
- Lehet úgy használni, hogy már a fóbia tárgyának megközelítése, a viselkedés gyökeres megváltoztatása is könnyebb legyen. Mivel ez nem viselkedés”terápia”, nem csupán a viselkedés megváltoztatását tűzzük ki célul vele, mit sem törődve a bénító tünetekkel; hanem úgymond érzés”kezelés”: a feszültségek, az idegi-elektromos blokkok feloldásán dolgozunk.
- Ebben is szokott lenni szembesítés, de először csak saját képzeletet használva, és lehet már egy előzetes feszültségcsökkentés után megtenni. Utána szokott csak jönni az éles helyzetben való kipróbálás, hogy sikerült-e teljesen feloldani a tériszonyt.
A cikk írója és a weboldal gazdája: Szeretettel üdvözöllek! Szalkainé Tóth Tímea vagyok, hívj te is Titinek, ha gondolod. Minimálmasszőr – addiktológus természetgyógyászként olyan, a köztudatban még kevésbé ismert stresszoldó – „agyalástalanító”, egyfajta „embervillamossági szerelő” eszközökkel és módszerekkel dolgozok, amik az én feszültségeimet is segítettek, segítenek oldani. Rólam itt >>> olvashatsz bővebben. Ha Neked is akadnak stresszreakciós nehézségeid a mindennapokban, és eleged van belőlük, keress meg az Elérhetőségeknél >>> megadott helyeken, várlak szeretettel! Akár online is tudunk rajtuk dolgozni, hogy Neked is sikerüljön lazábban kezelni és megoldani a nehéz élethelyzeteidet, feszültségeidet! |