Az egyik előző írásom az emberi agy normál működéséhez szükséges tápanyag hiányáról szólt (Halszálkák, stressztünetek, …>>>), egy másik pedig azokra a szellemi-lelki-testi hiányérzetekre és megszüntetésükre hozott példát, amelyeket gyerekkorunk óta cipelünk magunkkal (Rossz közérzet, fáradtság… >>>). Még mindig van mit mondani a témáról, ezért tovább folytatom a megkezdett fonalat. Mégpedig arról írok le érdekességeket, hogy azok a népek (pl. japánok és eszkimók), akik a bő halfogyasztásukkal elég Omega 3 zsírsavhoz juttatják az agysejtjeiket, mi egyebeket tesznek még a saját testi lelki szellemi egyensúly érdekében. Hogy vajon milyen egyéb okok miatt olyan alacsony a stresszreakciós zavarok előfordulása a köreikben. Mert bizony én nem lennék én, ha ezen nem gondolkodtam volna el…
Kezdeném a japánokkal. Kicsit távolabbról, közgazdász szemszögből közelítem meg a témát.
Testi lelki szellemi egyensúly megteremtése: agytornával
Amikor a gazdasági főiskolára jártam, tanultunk egy „Értékelemzés” nevű tantárgyat, amely a kedvenc tárgyaim egyike volt. Dióhéjban arról szólt, hogy ha egy cég készít egy terméket, akkor hogyan tudja azt a lehető legjobban rászabni a vásárlók igényeire. Úgy, hogy a gyártásához az alapanyagokat a lehető legjobban használja fel. Ehhez rengeteget kell töprengeni, gondolkozni. Rengeteg agymunka és ötlet szükséges hozzá, amely honnan máshonnan származhatna, mint a cégek dolgozóitól, az ő agysejtjeiktől! És így azok a cégek, amelyek minden terméküket úgymond „értékelemzik”, a cég összes dolgozóját bevonják ebbe a folyamatba.
Mert minél többen vannak az ötletelők, annál több ötlet születik, és annál jobb ötlet előhozatalára képesek együtt. Lehet, hogy a legutolsó portás is részt vesz a termékek fejlesztésében, az ötletbörzéken, mert az ő ötleteit is értékesnek tartják… És most következik a poén: a japánok az értékelemzés tanárom elmondása szerint MINDEN terméküket értékelemzik! Ennek az ötletelő és megvalósító hozzáállásnak köszönhető a japánok kimagasló technikai fejlettsége. (Nézzük például az autókat: a japán autók többsége rendkívül jó minőségű.) Mert ők nem csak a lakosság 10-20 %-kának az agyi kapacitását használják, hanem annál jóval többet! És lehet, hogy az is ennek a hozzáállásnak a következménye, hogy a japánok lelkileg egészségesek. Egyrészt, az aktív agytorna, a tanulás képes távol tartani a stresszreakciós zavarokat. Másrészt, gondoljunk bele, mi is megtisztelve éreznénk magunkat, ha a munkahelyünk így számítana ránk, és még jutalmazna is az ötleteinkért, nem? Ilyenkor biztosan nem lenne szellemi elismerés hiányunk…
Másodszor, az eszkimók.
Minden szintű egyensúly támogatása: testi tornával
Valószínűleg mindannyian voltunk már úgy, hogy, főleg gyerekkorunkban, télen, beöltözve egy jót hógolyóztunk vagy korcsolyáztunk; aztán hullafáradtan, de kellemes bágyadtsággal bedőltünk a fotelbe. És hogy akkor eszünkbe nem jutott volna görcsölni valamin, egyszerűen csak el voltunk lazulva. A testmozgástól tele voltunk boldogsághormonnal, a vérünkben pezsgett az oxigén, és lemozogtuk a stresszhormonjainkat. Nos, az eszkimóknál az év nagy részében tél van, így ők folyamatosan nyakig beöltözve (én csak szkafandernek hívom) közlekednek, és folyamatosan fél méteres hóban gyalogolnak. El lehet képzelni ennél jobb fizikai edzést? Ők biztosan nincsenek általános mozgáshiányos állapotban.
Vajon a japán és az eszkimó életmódból felhasználható lenne még más is a civilizációs stresszreakciók feloldására?
Ha szeretnél még erről és hasonló témákról beszélgetni és többet megtudni, amiket jól használhatsz a mindennapjaid során, várlak szeretettel Tervszerű Megelőző Életkarbantartó (TMEK) megbeszélésre akár online is >>>
A cikk írója és a weboldal gazdája: Szeretettel üdvözöllek! Szalkainé Tóth Tímea vagyok, hívj te is Titinek, ha gondolod. Minimálmasszőr – addiktológus természetgyógyászként olyan, a köztudatban még kevésbé ismert stresszoldó – „agyalástalanító”, egyfajta „embervillamossági szerelő” eszközökkel és módszerekkel dolgozok, amik az én feszültségeimet is segítettek, segítenek oldani. Rólam itt >>> olvashatsz bővebben. Ha Neked is akadnak stresszreakciós nehézségeid a mindennapokban, és eleged van belőlük, keress meg az Elérhetőségeknél >>> megadott helyeken, várlak szeretettel! Akár online is tudunk rajtuk dolgozni, hogy Neked is sikerüljön lazábban kezelni és megoldani a nehéz élethelyzeteidet, feszültségeidet! |